среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenia te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało biegłym ��lipiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachety te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym ślepiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, banalnej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź wstępnie ociosuje, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy ploty PVC na plot i bramę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor głazów na sztacheta z PCV z Lędziny na ogrodzenie i furtkę sztachetowa, przybierają one wówczas wielorakie pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż wycina się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno też ciąć na sześciany o symetrycznych konturach, użytkowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na małe, nieregularnych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety z PCV stosuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na balustrady plastykowe na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu i naszych upodobań kształt kamiennych tafli może być różnorodny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki i sztachety Winylowe na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa buduje się z kamieni różnorodnego konturu, zestawionych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z odłamków o nietypowych konturach, powinno się je właściwie dobierać tzn. tak, tak aby postać każdego następnego łączył się z poprzednim. Aby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają też mchem i wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, ażeby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий