понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety inaczej mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty na ogól pełnia funkcje ogrodzenia, niemniej często służą również za ozdobę. W większości wypadków takie sztachety PCV z Wieliczki buduje się w nasłonecznionych położeniach, gdzie szybko rosną i mocno się zagęszczają. Dużo szyku maja tez takie żywe ploty, jakie wiodą poprzez osłonięte zakamarki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie plątanina witek czy tez kwiatami komponują przyciągające spojrzenie obrazki, zaś orzeźwiająca wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , powoduje iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego płotu wycisza oraz rozluźnia.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki które dominują w ogrodzie, oraz nasze preferencje i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć tez ekspansywnie rozkwitają, niemniej jednak potrzebują również mnóstwo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone sztacheta Winylowe z Ropczyc mogą być niesłychanie cienkie, aczkolwiek należny je cyklicznie skracać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na plot.Jest wiec nad czym się zastanawiać, bo takie ogrodzenie wyznacza się na lata, czasem nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze wytrzymuje porę suchą,
•szybko wzrasta,
•regularnie podcinany estetycznie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek stanowi nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga połyskująca - jesienią świetnie się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony ogrodu, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztachety z plastiku stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło granic posiadłości. O ile mamy dosyć miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe plot było nadzwyczaj wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий