пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów wyraźnie nie podkreśli krawędzi trawy ewentualnie kwietnika jak niskie żywe plot.

Nadzwyczaj duże, bowiem aż dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , a w przypadku potrzeby zacienia sąsiednie domy a także ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny sadzimy wokół krawędzi posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy zęby nasze roślinne plot było nadzwyczaj wysokie a jednocześnie wąskie to w cieniu można je uformować z brzostu pospolitego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Należy pamiętać także, że jak rośliny nas przerosną, ich redukowanie może być trudne.

Nic mocno nie podkreśli krawędzi trawnika ewentualnie rabaty jak niskie żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie zarówno trawnik, jak i rabaty często nie potrafią satysfakcjonująco rosnąc w desygnowanych miejscach, niewielkie drzewa umieją utrzymać zielone bogactwo w ryzach czy tez zastawią gołe placki gleby. Pięknie przycięty miniaturowy żywopłot sam notabene wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w ciemnych zakątkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je zgrabne jabłuszka, które wolno przerobić na konfitury.

Niewysokie względnie strzeliste zielone ogrodzenia wolno pozyskać z krzewów iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej klasy bywają o wiele droższe niż rośliny liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje cień cis zwyczajny. Na ogól szeroko się rozrasta i trzeba go przycinać, lecz jego metamorfozę Fastigiata Robusta jest dozwolone odłożyć bez pomocy.Powinien się błyskawicznie dojrzewał a uchowa kolumnowy zarys.

Gdyby wasz zaułek jest dosyć zacieniony, pożądane byłoby aby żywy częstokół rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektóre spośród cienioznośnych modeli maja mutacji o jasnych albo wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr przeciętny Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu chwytliwego w słońcu, niemniej jednak nawet w śladzie listowie ostają dosyć jasne, niemal oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий